Něco na namlsání
Hned na úvod tu zveřejním odkaz na SEO report, který používám. Funkční je tam pouze karta SEO. A data beru z Marketing Mineru:
https://app.shrtl.eu/ukazkovy-report
Několik zásadních doporučení
Cesta k plně funkčnímu a snadno použitelnému reportu byla celkem dlouhá, ale tak nějak tuším, že už jsem u cíle. Cestou jsem nasbíral několik poznatků, které kdybych věděl už na začátku, měl bych to snazší.
- Rozděl a panuj. Můj report obsahuje více než jednu službu. Reportuji Google Analytics, Google Ads, Search Consoli atd. V tuto chvíli jich umím 9. Načíttat tolik zdrojů je ale pomalé. Přišel jsem tedy na to, že je lepší mít několik reportů zvlášť. V každém reportu mám jen jeden zdroj, případně jen ty, které potřebuji pro danou službu. V každém reportu pak mám rozcestník formou tlačítek s odkazy. Je to o dost rychlejší. Uživatel ani neví, že je to několik různých reportů spojených do jednoho celku.
- Využij dědičnost. Dědictví je super záležitost. Normálně, když děláš report, vložíš nějaký graf nebo tabulku a té přiřadíš zdroj. To je v pořádku do chvíle, než chceš report zkopírovat pro jiného klienta. V kopii pak musíš vyrobit zdroj pro nového klienta a nastavit každému jednotlivému grafu nový zdroj. A pokud máš takových grafů a tabulek desítky, je to zdlouhavá práce.
Je mnohem lepší nastavit zdroj dat celému přehledu. To jde snado zařídit pomocí menu Soubor / Nastavení přehledu.
Výsledkem je, že při zkopírování celéo reportu, nebo i při vkládání jednotlivých grafů, stačí změnit zdroj dat jen jednou a všechny grafy a tabulky se přizpůsobí. - Zdroje raději vložené. Pokud používáš opakovatelné zdroje dat, čili vidíš je v Looker Studio ve výpisu, může se stát, že ti je někdo smaže. Ale i kdyby ne, je jich tam prostě nakonec milion a těžko se v nich orientovat. Já raději používám zdroje dat, které jsou vložené přímo do přehledu. Nikde jinde se neválí a pracují jen a pouze pro daný přehled. Je to takové kompaktnější.
- Maximální automatizace. Když jsem zmínil, že každý report má sadu tlačítek, která vedou uživatele mezi jednotlivými dílčími reporty, znamená to, že každý klient má svou sadu devíti reportů, které jsou mezi sebou provázány. Pro každého klienta jsou to samozřejmě různé URL adresy, vždy na jeho report s danou službou. Tak například report "Search Console" pro jednoho klienta leží na adrese https://lookerstudio.google.com/u/0/reporting/11...2d0/page/6zIGE, zatímco pro jiného na adrese https://lookerstudio.google.com/u/0/reporting/01...b61/page/6zIGE. Normálně by tedy bylo nutné u každého klienta na každém reportu projít tu navigaci a každé tlačítko ručně nastavit, aby vedlo na správný report.
A k tomu používám běžný Google sešit. Mám v něm listy pojmenované jako název klienta. Na každém listu mám tabulku, která obsahuje jednotlivé reporty a jejich URL. Mně pak stačí vytvořit si v každém reportu další zdroj dat, založený na tomto sešitu. Tlačítkům nastavím, aby braly dynamický odkaz z tohoto zdroje, takže když pak zkopíruji celý report, stačí mi upravit tento zdroj dat (je vložený, takže nehrozí, že něco přepíšu jinému klientovi) a je to. - Nevrtat do originálních zdrojů. Marketing Miner mají skvělý konektor pro Looker Studio. Fakt jako o dost lepší než Collabim, proti kterému sice nic nemám, ale dělat nad ním reporty s jejich konektorem, to je pochod smrti. Občas potřebuji nějaké pole, které v konektoru není. Například bych chtěl zjistit, kolik klíčových slov mám v TOP3. Takové pole v konektoru není, ale je možné vytvořit počítané pole. Ale nedoporučuji ho vyrábět přímo v tom zdroji. Když totiž máš už 20 klientů a najednou přijdeš na to, že vyrobíš graf s distribucí pozic, musel bys vyrobit očítaná pole ve všech 20 zdrojích a pak ještě doplnit ty grafy.
Mnohem lepší je využít počítané pole přímo v tom grafu. Například mám graf, ve kterém chci použít dimenzi rozdělení. Meto by to být Top 3, Top 10, Top 20 a 20+. To, co bych normálně vložil jako počítané pole do zdroje, vložím jako počítané pole přímo do grafu.
Ano, může se zdát, že je to víc práce, když náhodou stejné pole potřebuji v jiném grafu. Pokud bych měl pole ve zdroji, stačilo by ho jen vybrat. Teď musím znovu vyrobit stejné počítané pole u toho druhého grafu. Ale jak to oceníš v situaci, kdy vyrábíš nový report! Nemusíš nijak měnit standarní pseznam polí. Jen prostě využiješ konektor Marketing Mineru, a všechno už funguje samo.
Jak si vede Marketing Miner?
Vypůjčil jsem si číslo projektu, ve kterém si Marketing MIner sleduje pozice a vyrobil jsem report podle mojí šablony. Stačilo mi k tomu:
- Udělat kopii SEO reportu od mého libovolného klienta
- Upravit vložený zdroj dat "Marketing Miner", aby měl správné ID projektu
- Upravit zdroj dat "Report Fields", který obsahuje URL všech dílčích přehledů.
Tádydádydádydááá - a to je vše, přátelé.
Jelikož nemám přístup k žádným dalším službám Marketing Mineru jako Google Ads nebo Search Console, nastavil jsem pro všechny ostatní reporty stejné URL, na kterém je upozornění na chybějící zdroj dat.
Je libo ultimátní report nejen pro Marketing Miner?
Pokud chceš, můžu ti takový Cool report vyrobit. A může obsahovat i další služby jako Search Consoli, Google Ads apod. Napiš mi nebo zavolej a domluvíme se. A ikdyž to nebude zadarmo, neboj se - určitě na tom nezbohatnu :-)
Komentáře