Administrace stránek

Rudolf Svátek 2016-05-26 22:07

Stránky jsou základním kamenem redakčního systému RS::RS. Po přihlášení do administrace se zobrazí jako první modul právě stránky.

Výpis stránek

Přehled vypisuje název stránky, informaci, zda je stránka aktivní a jestli je zařazena v hlavním menu. Sloupec Akce nabízí pár tlačítek. Jejich význam je:

- editace stránky. Po kliknutí se zobrazí detail stránky a můžeš všechno upravovat.

- smazání stránky. Když už stránku nepotřebuješ, je možné ji tímto tlačítkem smazat.

- posun stránky nahoru. Pokud je stránka první ve své skupině, šipka chybí.

- posun stránky dolů. Pokud je stránka poslední ve své skupině, stránka chybí.

- přidání podřízené stránky.

Editace stránky

Každá stránka má množství prvků, které lze editovat pomocí formuláře. Formulář je rozdělen na části:

 • podrobnosti
 • SEO
 • Text po přihlášení

Podrobnosti

Název stránky

Název je první věc, kterou asi budeš nastavovat. Používá se na různých místech a je to poviné pole. Vidíš ho v přehledu stránek, vytváří se z něj URL adresa stránky, nebo se použije v titulku prohlížeče, pokud nenastavíš vlastní titulek v části SEO.

U většiny polí v administraci najdeš nápovědu ve formě tlačítka vlevo. Po kliknutí se objeví krátký popis významu daného pole.

Editace stránky

Název v menu

Vpravo od názvu stránky je možnost vyplnit název, který se ukáž v menu, pokud stránku do nějakého menu zařadíš. Když zůstane pole prázdné, v menu se objeví název stránky.

Zařazení do menu

Máš k dispozici 4 různá menu, která pak můžeš zobrazit na libovolném místě. Buď zápisem do šablony, nebo jako TAG v textu nějaké stránky. Zelený palec nakoru značí, že v tomto menu stránka zařazena je, červený palec dolů ukazuje, že ne.

Perex

Jde o krátké shrnutí článku. takové nalákání na to, aby si návštěvník přečetl celý článek. Opět se dá zobrazit v šabloně.

Text stránky

Každá stránka by měla mít nějaký text. Ale je to nepovinné. Klidně nech stránku prázdnou. Pro tvorbu textu jsem použil textový editor CKEditor. Kdybys potřeboval nápovědu, na stránkách vývojářů ji najdeš.

Připojený obrázek

Ke stránce lze připojit jeden hlavní obrázek. Ten je pak možné opět vypisovat v šabloně stránek. Stačí kliknout do textového řádku. Vyskočí nástroj KCFinder, který umí obrázek nahrát z tvého počítače na web a pak jej vložit do textového řádku. Opět odkauji na jeho nápovědu, ať tu něco neduplikuji .

Jakmile obrázek připojíš, zobrazí se i v editaci článku jeho náhled.

Připojený obrázek také můžeš opatřít nějakým popiskem - textové pole vpravo.

Nastavení stránky jako aktivní

Pouze aktivní stránky se zobrazují v menu, nebo se dají přečíst. Pokud stránka aktivní není, nevidí ji žádný uživatel webu ani po přihlášení. Jen v administraci ji můžeš upravovat. Máš tak čas na to, abys stránku mohl psát na několikrát.

Na úvodní stranu

Pokud je stránka zvolena pro úvodní stranu, pak se její text zobrazí na homepage. Sice takto můžeš nastavit více stránek, ale zobrazí se pouze jedna - ta, která se najde jako první z nich. Většinou se takto nastavuje úplně první stránka s ID 1. Ta mimochodem je zároveň nadřazenou stránkou ke všem ostatním stránkám a sama se nedá přesouvat ani mazat.

Jen pro přihlášené

Každou stránku lze nastavit jako přístupnou pouze přihlášeným uživatelům. Nepřihlášeným uživatelům se ani nenabídne v menu. A pokud nepřihlášený uživatel zadá přímo její adresu, bude mu stejně přístup odepřen.

SEO

SEO je důležité, aby stránky byly dohedatelné na internetu. Stránky, o kterých nikdo neví, takové jsou k ničemu. RS::RS má SEO vyřešeno celkem dobře. Každá stránka má automaticky doplněny titulky prohlížeče, popisky apod. Tyto výchozí hodnoty bys ale měl změnit a nastavit každé stránce vlastní texty.

Karta SEO

URL adresa stránky

Každá stránka musí mít unikátní URL adresu. URL Vznikne samo při prvním uložení stránky. Vygeneruje se ze zadaného názvu stránky. Jestliže ale zadáš takový název stránky, který už v systému existuje, jak vzniknou 2 stejné URL adresy. Při ukládání na to v takovém případě RS::RS upozorní a doporučí, abys URL změnil.

Titulek prohlížeče

Jeden z nejdůležitějších prvků v SEO je titulek. Měl by být výstižný, podněcovat k akci, pravdivý a obsahovat to hlavní, co na stránkách je. Minimálně má přimět uživatele ke kliknutí. Snaž se vejít do 55 - 60 znaků. Delší titulek stejně vyhledávače oříznou. Vyhledávače ko většinou používají jako odkaz ve výsledku hledání.

Popisek

Neboli description. To je o něco delší popis stránek. I ten vyhledávače mohou použít ve výsledcích hledání. Je dobré se vejít do nějakých 150 - 160 znaků. Je k tomu stejný důvod jako u titulku - vyhledávače delší text neukáží.

Klíčová slova

Jsou názory, že klíčová slova jsou zbytečná, protože Google už na ně nebere žádný zřetel. Nicméně v minulosti k nim přihlížel a kdo ví, jestli přeci jen i v dnešní době nejsou k něčemu dobrá. V každém případě nemůže uškodit, když je uvedeš. Ale opět by to měly být výrazy, které jsou na stránce uvedeny a vystihují cíl stránky.

Text po přihlášení

Poslední karta je venována textu, který uvidí jen přihlášený uživatel. Nejde o celou stránku. Jen na stránce, kterou si může číst nepřihlášený návštěvník, uvidí přihlášený uživatel tento tajný skrytý text.

Tlačítka pro uložení

Při ukládání změn se můžeš rozhodnout mezi dvěma tlačítky. pokud zvolíš jen , stránka se uloží a zobrazí se výpis všech stránek. Občas ale třeba budeš potřebovat článek uložit a zůstat u jeho editace. Pak tedy použij druhé tlačítko:

Nová stránka

Základním principem stránek je, že každá stránka má nějakou stránku nadřazenou. Jediná výjimka je úplně první stránka. Proto se při vytvoření nové stránky musí vždy určit jaká stránka bude ta nadřazená. V zásadě jsou 2 situace:

Vložení stránky nejvyšší úrovně

Stránkou nejvyšší úrovně myslím tu, která je podřízena pouze hlavní stránce. Ve výpisu je vidět, že nemá žádné odsazení od levého okraje. Jsou to většinou stránky, které slouží jako hlavní položka menu. Pokud plánuješ přidat takovou stránku, klikni prostě na zelené tlačítko nad výpisem:

 Přidat stránku

Vložení podřízené stránky

Velmi často se ti stane, že budeš potřebovat vytvořit celý strom stránek a uspořádat si je hierarchicky. Stačí tedy, když si řekneš která že stránka bude tou nadřazenou. Klidně si na ní klikni - podbarví se a tak si nespleteš řádek

Přidání stránky

Pak už jen klikni na tlačítko a je to.

Formulář pro přidání stránky je vlastně stejný jako ten pro editaci.

 

Komentáře (0)

Přidej svůj komentář

O mně

Jmenuji se Rudolf Svátek. Jsem lektor výpočetní techniky a PHP programátor. Stavím firemní stránky a eshopy. Aby se mi to dělalo pohodlně, vytvořil jsem redakční systém RS::RS, který ti tu nabízím k použití.

Rychlý kontakt na mně

 • Rudolf Svátek
 • Telefon:
  +420 777 828 353
 • Email:
 • Adresa:
  Josefa Hory 1097/5
  736 01 Havířov
  ČRTyto stránky používají Cookies. Používáním stránek s tím souhlasíte Další informace