- Domů
- Popis redakčního systému
- Moduly
- Administrace stránek
Administrace stránek
Rudolf Svátek 2016-05-26 22:07Stránky jsou základním kamenem redakčního systému RS::RS. Po přihlášení do administrace se zobrazí jako první modul právě stránky.
Přehled vypisuje název stránky, informaci, zda je stránka aktivní a jestli je zařazena v hlavním menu. Sloupec Akce nabízí pár tlačítek. Jejich význam je:
- editace stránky. Po kliknutí se zobrazí detail stránky a můžeš všechno upravovat.
- smazání stránky. Když už stránku nepotřebuješ, je možné ji tímto tlačítkem smazat.
- posun stránky nahoru. Pokud je stránka první ve své skupině, šipka chybí.
- posun stránky dolů. Pokud je stránka poslední ve své skupině, stránka chybí.
Editace stránky
Každá stránka má množství prvků, které lze editovat pomocí formuláře. Formulář je rozdělen na části:
- podrobnosti
- SEO
- Text po přihlášení
Podrobnosti
Název stránky
Název je první věc, kterou asi budeš nastavovat. Používá se na různých místech a je to poviné pole. Vidíš ho v přehledu stránek, vytváří se z něj URL adresa stránky, nebo se použije v titulku prohlížeče, pokud nenastavíš vlastní titulek v části SEO.
U většiny polí v administraci najdeš nápovědu ve formě tlačítka vlevo. Po kliknutí se objeví krátký popis významu daného pole.
Název v menu
Vpravo od názvu stránky je možnost vyplnit název, který se ukáž v menu, pokud stránku do nějakého menu zařadíš. Když zůstane pole prázdné, v menu se objeví název stránky.
Zařazení do menu
Máš k dispozici 4 různá menu, která pak můžeš zobrazit na libovolném místě. Buď zápisem do šablony, nebo jako TAG v textu nějaké stránky. Zelený palec nakoru značí, že v tomto menu stránka zařazena je, červený palec dolů ukazuje, že ne.
Perex
Jde o krátké shrnutí článku. takové nalákání na to, aby si návštěvník přečetl celý článek. Opět se dá zobrazit v šabloně.
Text stránky
Každá stránka by měla mít nějaký text. Ale je to nepovinné. Klidně nech stránku prázdnou. Pro tvorbu textu jsem použil textový editor CKEditor. Kdybys potřeboval nápovědu, na stránkách vývojářů ji najdeš.
Připojený obrázek
Ke stránce lze připojit jeden hlavní obrázek. Ten je pak možné opět vypisovat v šabloně stránek. Stačí kliknout do textového řádku. Vyskočí nástroj KCFinder, který umí obrázek nahrát z tvého počítače na web a pak jej vložit do textového řádku. Opět odkauji na jeho nápovědu, ať tu něco neduplikuji .
Jakmile obrázek připojíš, zobrazí se i v editaci článku jeho náhled.
Připojený obrázek také můžeš opatřít nějakým popiskem - textové pole vpravo.
Nastavení stránky jako aktivní
Pouze aktivní stránky se zobrazují v menu, nebo se dají přečíst. Pokud stránka aktivní není, nevidí ji žádný uživatel webu ani po přihlášení. Jen v administraci ji můžeš upravovat. Máš tak čas na to, abys stránku mohl psát na několikrát.
Na úvodní stranu
Pokud je stránka zvolena pro úvodní stranu, pak se její text zobrazí na homepage. Sice takto můžeš nastavit více stránek, ale zobrazí se pouze jedna - ta, která se najde jako první z nich. Většinou se takto nastavuje úplně první stránka s ID 1. Ta mimochodem je zároveň nadřazenou stránkou ke všem ostatním stránkám a sama se nedá přesouvat ani mazat.
Jen pro přihlášené
Každou stránku lze nastavit jako přístupnou pouze přihlášeným uživatelům. Nepřihlášeným uživatelům se ani nenabídne v menu. A pokud nepřihlášený uživatel zadá přímo její adresu, bude mu stejně přístup odepřen.
SEO
SEO je důležité, aby stránky byly dohedatelné na internetu. Stránky, o kterých nikdo neví, takové jsou k ničemu. RS::RS má SEO vyřešeno celkem dobře. Každá stránka má automaticky doplněny titulky prohlížeče, popisky apod. Tyto výchozí hodnoty bys ale měl změnit a nastavit každé stránce vlastní texty.
URL adresa stránky
Každá stránka musí mít unikátní URL adresu. URL Vznikne samo při prvním uložení stránky. Vygeneruje se ze zadaného názvu stránky. Jestliže ale zadáš takový název stránky, který už v systému existuje, jak vzniknou 2 stejné URL adresy. Při ukládání na to v takovém případě RS::RS upozorní a doporučí, abys URL změnil.
Titulek prohlížeče
Jeden z nejdůležitějších prvků v SEO je titulek. Měl by být výstižný, podněcovat k akci, pravdivý a obsahovat to hlavní, co na stránkách je. Minimálně má přimět uživatele ke kliknutí. Snaž se vejít do 55 - 60 znaků. Delší titulek stejně vyhledávače oříznou. Vyhledávače ko většinou používají jako odkaz ve výsledku hledání.
Popisek
Neboli description. To je o něco delší popis stránek. I ten vyhledávače mohou použít ve výsledcích hledání. Je dobré se vejít do nějakých 150 - 160 znaků. Je k tomu stejný důvod jako u titulku - vyhledávače delší text neukáží.
Klíčová slova
Jsou názory, že klíčová slova jsou zbytečná, protože Google už na ně nebere žádný zřetel. Nicméně v minulosti k nim přihlížel a kdo ví, jestli přeci jen i v dnešní době nejsou k něčemu dobrá. V každém případě nemůže uškodit, když je uvedeš. Ale opět by to měly být výrazy, které jsou na stránce uvedeny a vystihují cíl stránky.
Text po přihlášení
Poslední karta je venována textu, který uvidí jen přihlášený uživatel. Nejde o celou stránku. Jen na stránce, kterou si může číst nepřihlášený návštěvník, uvidí přihlášený uživatel tento tajný skrytý text.
Tlačítka pro uložení
Při ukládání změn se můžeš rozhodnout mezi dvěma tlačítky. pokud zvolíš jen , stránka se uloží a zobrazí se výpis všech stránek. Občas ale třeba budeš potřebovat článek uložit a zůstat u jeho editace. Pak tedy použij druhé tlačítko:
Nová stránka
Základním principem stránek je, že každá stránka má nějakou stránku nadřazenou. Jediná výjimka je úplně první stránka. Proto se při vytvoření nové stránky musí vždy určit jaká stránka bude ta nadřazená. V zásadě jsou 2 situace:
Vložení stránky nejvyšší úrovně
Stránkou nejvyšší úrovně myslím tu, která je podřízena pouze hlavní stránce. Ve výpisu je vidět, že nemá žádné odsazení od levého okraje. Jsou to většinou stránky, které slouží jako hlavní položka menu. Pokud plánuješ přidat takovou stránku, klikni prostě na zelené tlačítko nad výpisem:
Vložení podřízené stránky
Velmi často se ti stane, že budeš potřebovat vytvořit celý strom stránek a uspořádat si je hierarchicky. Stačí tedy, když si řekneš která že stránka bude tou nadřazenou. Klidně si na ní klikni - podbarví se a tak si nespleteš řádek
Pak už jen klikni na tlačítko a je to.
Formulář pro přidání stránky je vlastně stejný jako ten pro editaci.
Komentáře (0)