Jak získat kvalitní odkaz z Wikipedie

autor: Rudolf Svátek | 2017-06-27 10:10

WikipedieWikipedie patří mezi 10 webů s nejvyšší autoritou na celém internetu. Je tedy velmi zajímavé, pokud se na ní vyskytne odkaz na naše stránky. Ještě lepší je, pokud na ní odkaz zůstane trvale.

Odchozí odkazy z Wikipedie mají sice vždy nastaven atribut rel=“nofollow“, který má způsobit, že vyhledávač jej nesleduje a nemá tedy být chápán jako zpětný odkaz pro cílovou stránku. Neplatí to však úplně stoprocentně, jak ukazuje např. studie na blogu teknicks.com. Zejména u vysoce autoritativních webů není prostě nofollow jako nofollow. Navíc nejde výhradně o zvyšování počtu zpětných odkazů a Ranků, protože i takový nofollow odkaz může přivést celkem zajímavou návštěvnost.

Jako se vším okolo SEO, nic není na 100%. Při vkládání na Wikipedii, nebo i při úpravě stávajícího článku, podléháme nějakému schvalovacímu procesu. Vždy existuje konkrétní editor, který za článek zodpovídá a ten buď vložený odkaz schválí, nebo smaže.

Větší pravděpodobnost na trvalé umístění mají ty odkazy, které vedou na kvalitní weby. Čili žádné affiliates, microsite, weby zaměřené na reklamu apod.

Je několik technik, jak odkaz na Wikipedii dostat – od poctivé tvorby vlastního článku, přes vybudování stránek, na které Wikipedie již odkazuje, ale cílová doména již expirovala, až po sprosté vložení odkazu někomu do jeho článku.

Nejpoctivější způsob

Výběr vhodného článku pro umístění odkazu

Ideální je nalezení stránky, která ještě na Wikipedii neexistuje. Někdo prostě sepsal zajímavý článek, doplnil jej o odkaz na jinou stránku, ale ta ještě není napsaná. Pro příklad jsem našel stránku, která zpracovává heslo „Profesionál“ - https://cs.wikipedia.org/wiki/Profesion%C3%A1l . Tato stránka obsahuje rovnou 4 odkazy na neexistující stránky: odborné vzdělání, pomocník, podavač, poloprofesionál. Při kliknutí na odkaz na neexistující stránku dostaneš možnost ji rovnou vytvořit:

Vytváření článku na Wikipedii

Je možné využít i ty stránky, které oznamují, že stránka je příliš stručná, nebo postrádá důležité informace. Nakonec můžeš využít i existující stránky a upravit je, ale to klade ještě vyšší nároky na kvalitu obsahu, který vložíš. Kvalitní obsah se ale snaž tvořit vždy.

Kam v článku vložit odkaz

V zásadě je to technicky možné kamkoli v textu. Je ale ustáleným zvykem, že odkazy v samotném textu vedou na další stránky Wikipedie. Externí odkazy mají být ve vlastní sekci. Dá se využít i seznam zdrojů a tam doporučuji uvést tvůj odkaz. Spolu s dalšími odkazy, pokud jsi čerpal při psaní článku i z dalších zdrojů. Neboj se a uveď opravdu všechny zdroje.

Po zveřejnění článku pak stačí už jen počkat, jestli tvůj příspěvek projde přes editora. A jak říkám – kvalita informací tomu dost napomůže.

Využití expirované domény

Wikipedie je opravdu rozsáhlý web. Na mnoha článcích jsou uvedeny odkazy, které vedou na již expirované domény.

V našem článku https://cs.wikipedia.org/wiki/Profesion%C3%A1l je to třeba odkaz na web http://www.jtpunion.cz, což byl web jednoty tlumočníků a překladatelů, ale v současné době již není v provozu a stránky neexistují.

Server nenalezen

Pokud takovou stránku najdeš, máš možnost web zrekonstruovat. Kdo do toho chce vložit své prostředky, může si volnou doménu koupit, postavit na ní web a z něj pak vést odkaz na svůj hlavní web. Půjde vlastně o klasickou microsite, jen s tím rozdílem, že doména už má nějakou historii, ranky a pokud štěstí přeje, i zpětné odkazy, které vybudoval předchozí majitel.

Výhodou tohoto postupu je, že na Wikipedii nemusíš nic upravovat a tak editor nemá důvod odkaz odstraňovat. Nevýhodou je finanční i časová náročnost. Pokud ale stejně plánuješ stavět microsite, je toto dobrý způsob, jak získat náskok.

Wikipedie dokonce sama nabízí seznam odkazů, které vedou na neexistující stránky:

https://cs.wikipedia.org/wiki/Wikipedie:Nefunk%C4%8Dn%C3%AD_extern%C3%AD_odkazy

Je ovšem třeba brát v úvahu, že některé odkazy už mohou být z různých důvodů funkční:

 • doména nevypršela a jen prostě majitel měl chvíli stránku nedostupnou
 • byl jen odstraněn článek, ale jinak web normálně funguje
 • někdo nás předběhl a doménu si koupil

Ve výpisu nefunkčních externích odkazů vidíš různé chybové kódy – 404, 500 apod. Nejzajímavější pro tebe budou stránky s kódem 12007, který říká, že celá doména neexistuje.

Úprava nefunkčního odkazu

Když editor zjistí, že odkaz již nefunguje, je dohodnuto, že k němu připojí poznámku [dead link]. Dejme tomu, že chceš zjistit, zda na Wikipedii existuje článek o „Expo“, který zároveň obsahuje nefunkční odkaz. Do vyhledávače napiš:

site:cs.wikipedia.org “expo“ “dead link”

Ano, na anglické verzi to funguje mnohem lépe. Pokud je výsledků málo, i zde lze využít seznam nefunkčních odkazů, který nabízí přímo Wikipedie.

Máme tedy článek s nefunkčním odkazem. Zdálo by se, že stačí jen upravit článek tak, že nefunkční odkaz prostě smažeme a nahradíme funkčním (samozřejmě povede na naše stránky).

Není to bohužel tak jednoduché, protože do hry opět vstupuje editor, který má konečné slovo.

Co opravdu nedělat?

Určitě se vyvaruj toho, že prostě vlezeš do jakéhokoli článku a vložíš do něj svůj odkaz. To nebude fungovat. V nejlepším případě ti odkaz prostě zmizí, v horším dostaneš ban a už si ve Wikipedii nikdy nic nevložíš.

Nebuď hrubý, či arogantní, pokud ti editor neschválí článek, který jsi psal několik dní, nebo smaže odkaz, který jsi někam vložil. Nikdy diskusi nevyhraješ.

Jednej poctivě a nezkoušej třeba podplatit editory, aby ti ten odkaz zveřejnil. Jistotu, že ho někdo časem stejně nesmaže, nebudeš mít nikdy.

Mysli v první řadě na uživatele a čtenáře. Když bude článek přínosný pro ně, bude pravdivý a vyčerpávající, odkaz ti zůstane natrvalo.

Fotogalerie

Moje první galerie

Komentáře (0)

Přidej svůj komentář

O mně

Jmenuji se Rudolf Svátek. Jsem lektor výpočetní techniky a PHP programátor. Stavím firemní stránky a eshopy. Aby se mi to dělalo pohodlně, vytvořil jsem redakční systém RS::RS, který ti tu nabízím k použití.

Rychlý kontakt na mně

 • Rudolf Svátek
 • Telefon:
  +420 777 828 353
 • Email:
 • Adresa:
  Josefa Hory 1097/5
  736 01 Havířov
  ČRTyto stránky používají Cookies. Používáním stránek s tím souhlasíte Další informace